Prezentare de proiect

In 9 octombrie 2013, la Ambasada Suediei in Bucuresti, a avut loc seminarul proiectului districtual de profilaxie si educatie dentara "Dinti frumosi, copii sanatosi". Districtul Rotary 2241 România-Republica Moldova și Direcția de Sănătate Publică din Suedia au demarat, din anul 2011, cel mai important proiect de profilaxie și educație dentară pentru copiii școlari din țara noastră. Intitulat ''Dinți frumoși, copii sănătoși'', programul vizează deja mai mult de șapte mii de minori din peste 20 de orașe ale țării.

In cadrul acestui proiect Rotary Club Galati Donaris va sustine sesiunile de prezentare educationala si va asigura consultarea stomatologica gratuita pentru aproximativ 350 de elevi din Galati.

La eveniment au participat Marian Mocan Guvernatorul Districtului 2241 România-Republica Moldova, domnul Anders Bengtcén Ambasadorul Suediei, domnul Adrian  Pana, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, doamna Georgeta Gheorghe managerul proiectului, Dr. Rodica Georgescu  - Colgate Palmolive Romania

Prezentarile sustinute au fost:

- Dr. Gabriel Livian: " De ce dorim sa introducem acest program de profilaxie dentara ? " – impartasirea experientelor din Suedia

- Dr. Georgeta Gheorghe: Programul de profilaxie dentara  (Step 4) – implementare si sistemul follow up

- Göran Hammarskjöld: Trecutul si evolutia proiectului

- Gunnar Eriksson: Sustinerea proiectului de catre VGR

- Georgeta Gheorghe si Göran Hammarskjöld: materiale odontologice si finantarea proiectului

IMG_9593 1
IMG_9620 1