RC Reghin ajuta sinistratii din Cudalbi

Clubul Rotary din Reghin a dovedit încă o data că este trup şi suflet alături de cei aflați în suferință. La începutul lunii octombrie 2013 membrii organizației reghinene au trimis în comuna Cudalbi din județul Galați un camion cu 8 tone de ajutoare umanitare constând în obiecte casnice. Reghinenii au intrat în legătură cu autoritățile locale prin intermediul Clubului Rotary Donaris Galați.

Acestea au ajuns la sinistrații afectați de viitura din noaptea de 11 spre 12 septembrie 2013 cand aproape o mie de familii au trăit atunci coșmarul vieții lor. O viitură le-a inundat casele, le-a luat maşinile şi animalele pe sus. Doar cei mai norocoşi au reuşit să se refugieze la vecini sau în biserica din localitate. Două persoane au decedat: o bătrână de 82 de ani și o fetiță de 8 ani și jumătate. Viceprimarul comunei, Grigore Ghionea spune că a fost inundată 35% din suprafața locuibilă, adică aproximativ 850 de locuințe au fost afectate. Localnicii inca isi amintesc clipele în care au văzut moartea cu ochii, în care au rămas fără agoniseala de o viaţă.

Clubul Rotary Reghin a făcut o colectă de bunuri utile sinistraților, cum ar fi îmbrăcăminte, încălțăminte, veselă, piese de mobilier. În doar câteva zile s-au adunat 8 tone de obiecte care au luat drumul comunei Cudalbi din județul Galați.

Clubul Rotary din Reghin a contactat autoritățile locale prin intermediul Clubului Rotary Donaris Galați. Colegul nostru, Ruben Vicol s-a implicat imediat pentru a sprijini sosirea transportului umanitar la destinație. Ajutorul a fost primit cu bucurie și sinistrații le-au mulțumit cu lacrimi în ochi tuturor celor care s-au gândit la ei și le-au întins o mână de ajutor în aceste momente cumplite ale vieții.

dimg_7975_1770
dimg_7989_1784