Aniversare speciala pentru sportivi speciali

Asociaţia Persoanelor cu Handicap „Sporting Club” din Galaţi a organizat in 19 si 20 iulie 2012 cea de-a 20-a ediţie a Cupei Danubius, competiţie rezervată sportivilor cu handicap locomotor, ocazie cu care a avut loc o festivitate în cadrul căreia au fost premiate simbolic persoanele şi instituţiile care au sprijinit asociaţia în cele două decenii de activitate. Rotary Club Galati “Donaris” s-a aflat printre sponsorii acestei editii.

„La începutul anilor ’90 această competiţie urmărea doar integrarea în societate a persoanelor cu handicap locomotor, acum s-a ajuns să se facă sport de performanţă” dupa cum a declarat Vasile Cristea, preşedintele „Sporting Club”.

Joi dimineaţă a avut loc competiţia de baschet a sportivilor din scaunul cu rotile, în sala „Florin Balaiş” (fostă Puşkin), vineri dimineaţă cea de atletism, la stadionul "Dunărea", iar la prânz concursul de tenis de masă şi popice la baza sportivă de la Grupul Şcolar Anghel Saligny.